Проблем при стартиране на компютъра!

Централен процесор, дънна платка, оперативна памет, мишка, клавиатура, монитор, принтер... Да изреждам ли още? Проблеми, оплаквания и информация за тези неща тук!

Модератор: Техническа поддръжка

Потребителски аватар
14/88
Потребител
Потребител
Мнения: 167
Регистриран на: 06 яну 2012 14:47

Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот 14/88 » 24 ное 2013 19:58

Здравейте!
Като за начало искам да ви кажа че писах тук предвид несериозниците които се навъртат в калдата (те не са ми от полза)
Накратко преди седмица е имаше спиране и съответно след това пускане на ел.захранването,няколко часа по-късно опитах да пусна компютърът си но нямаше ефект....оставих го няколко часа така и пак опитах но нищо.
Реших че е отишло захранването и го закарах на ремонт от там решиха да пробват да го пуснат и компютърът стартира!
Учудих се и не знам защо се е получило,очевидно ако не бях там щяха да кажат че са сменили нещо........ако някой има обяснение на какво се дължи проблема да казва!!!

Потребителски аватар
Unreal
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 227
Регистриран на: 13 дек 2003 15:32
Контакти:

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот Unreal » 24 ное 2013 20:43

В някои захранвания има някаква защита от токови удари или нещо подобно. Не позволява на компютъра да се включи след това. Трябва да извадиш кабела на захранването, да изчакаш около 10на сек, да го сложиш пак и ще тръгне.
2пан инкорпорейтид ... ;)

Потребителски аватар
jonov-km
Потребител
Потребител
Мнения: 103
Регистриран на: 06 мар 2013 23:24
Местоположение: Комощица

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот jonov-km » 24 ное 2013 22:09

Да ме извиняваш :thank: , ама да кажеш че във форум като калдата има несериозници - не е коректно . Може би не сте прочели и спазили правилата .
Примерно тук , заглавието на темата е коректно , но после в поста си е трябвало да опишете машината , ако не знаете с какви части е , се инсталира софтуер като https://www.piriform.com/speccy който ще ви изкара наличния хардуер - без захранването . За него се снима етикета или се преписва информацията от лепенката .

Иначе по проблема - както е казал колегата , задействала се е защитата на захранването от токов удар и е трябвало да извадите щепсела за десетина минути .

Потребителски аватар
14/88
Потребител
Потребител
Мнения: 167
Регистриран на: 06 яну 2012 14:47

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот 14/88 » 24 ное 2013 23:05

благодаря ви много ще го имам в предвид за по нататъшни злополуки!

Потребителски аватар
WangstA
VIP
Мнения: 2758
Регистриран на: 28 мар 2006 12:10
Местоположение: Light's Hope Chapel

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот WangstA » 25 ное 2013 13:27

jonov-km написа:Примерно тук , заглавието на темата е коректно , но после в поста си е трябвало да опишете машината , ако не знаете с какви части е , се инсталира софтуер като https://www.piriform.com/speccy който ще ви изкара наличния хардуер - без захранването . За него се снима етикета или се преписва информацията от лепенката .

Иначе по проблема - както е казал колегата , задействала се е защитата на захранването от токов удар и е трябвало да извадите щепсела за десетина минути .

1. не виждам смисъл в тема като тази, поне на този етап (пък май май и на всеки един друг такъв) да се пишат какви са частите като модел. ако е изгоряло захранването да речем не мисля че има значение дали е Corsair, Fortron или нещо друго...

2. Не виждам никакъв смисъл да се изважда кабела за 10 минути...просто вадиш кабела, задържаш копчето за пускане за 15-на секунди (за да се разредят кондензаторите), връщаш кабела и палиш... ;)
AMD Phenom II X4 965 Quad Core Black Edition | FOXCONN A88GM Deluxe | 2x 4GB GEIL Black Dragon DDR3 1333MHz | Powercolor HD5750 1GB DDR5 | Corsair 600CX 600W | Windows 7 Ultimate x64 SP1 / Ubuntu 13.10 with KDE 4.11.2

Потребителски аватар
jonov-km
Потребител
Потребител
Мнения: 103
Регистриран на: 06 мар 2013 23:24
Местоположение: Комощица

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот jonov-km » 25 ное 2013 14:17

В конкретния случай - да , но е хубаво да се опише машината и захранването , ако е нужно да се препоръча друго захранване у защото при следващия токов удар може да отнесе цялата система .
захранването може да е от сорта на http://www.emag.bg/zahranvasch-blok-atx ... E3NQ3BBBM/ :D

Потребителски аватар
qqboy
Новак
Новак
Мнения: 53
Регистриран на: 20 юли 2005 20:18
Местоположение: Козлодуй

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот qqboy » 26 ное 2013 00:14

WangstA - кои точно кондензатори се разреждат по този начин?
Ta onta ienai te panta kai menein ouden

Потребителски аватар
WangstA
VIP
Мнения: 2758
Регистриран на: 28 мар 2006 12:10
Местоположение: Light's Hope Chapel

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот WangstA » 26 ное 2013 03:08

електролитните :)
AMD Phenom II X4 965 Quad Core Black Edition | FOXCONN A88GM Deluxe | 2x 4GB GEIL Black Dragon DDR3 1333MHz | Powercolor HD5750 1GB DDR5 | Corsair 600CX 600W | Windows 7 Ultimate x64 SP1 / Ubuntu 13.10 with KDE 4.11.2

Потребителски аватар
qqboy
Новак
Новак
Мнения: 53
Регистриран на: 20 юли 2005 20:18
Местоположение: Козлодуй

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот qqboy » 26 ное 2013 12:45

Въпроса за кондензаторите беше по-скоро риторичен. Достатъчно е да погледнеш произволна схема на импулсно захранване, за да ти стане ясно, че нищо подобно няма да се случи.
Ta onta ienai te panta kai menein ouden

Потребителски аватар
WangstA
VIP
Мнения: 2758
Регистриран на: 28 мар 2006 12:10
Местоположение: Light's Hope Chapel

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот WangstA » 26 ное 2013 14:01

интересно е защо забрави за електролитните кондензатори на дъното (тези около северният мост и така на татък) :)

Пък и както стана въпрос по горе човека не е казал дали захранването е някой модулен Corsair да речем, или от тея по 20 лева дето са...
AMD Phenom II X4 965 Quad Core Black Edition | FOXCONN A88GM Deluxe | 2x 4GB GEIL Black Dragon DDR3 1333MHz | Powercolor HD5750 1GB DDR5 | Corsair 600CX 600W | Windows 7 Ultimate x64 SP1 / Ubuntu 13.10 with KDE 4.11.2

Потребителски аватар
jonov-km
Потребител
Потребител
Мнения: 103
Регистриран на: 06 мар 2013 23:24
Местоположение: Комощица

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот jonov-km » 26 ное 2013 14:32

WangstA написа:интересно е защо забрави за електролитните кондензатори на дъното (тези около северният мост и така на татък) :)

Пък и както стана въпрос по горе човека не е казал дали захранването е някой модулен Corsair да речем, или от тея по 20 лева дето са...

Глупости , захранването си е забило на ниво SB , какви кондензатори ще разреждаш по дъното - то изобщо няма и да цъкне като в друг случай когато ги разреждаш да ресетнеш биос .

Потребителски аватар
qqboy
Новак
Новак
Мнения: 53
Регистриран на: 20 юли 2005 20:18
Местоположение: Козлодуй

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот qqboy » 26 ное 2013 15:50

WangstA - продължаваш да ръсиш бисери! Проблема с електролитите на дъното, е точно в обратното - в изсъхването и загубата на капацитет, а от там и чести рестарти и сини екрани. Кондензаторите на дъното по-скоро трябва да се огледат за подутини. Наистина могат да бъдат причина за незапускането на компютъра, но това което си написал - за тяхното разреждане с цел включване на компютъра е дълбоко погрешно и абсолютно неправилно. Няма как да ги разредиш с натискане на бутона за включване на компа. Стига с това разреждане! На изправно дъно и изправно захранване какво му разреждаш всеки път когато го включваш! Не знам какво образование имаш, но за да говориш по специфични неизправности в областта на електрониката и компютърния хардуер не трябва само да си чул вълшебната думичка - "Северен мост".
P.S. Изсъхват и се подменят кондензаторите от захранващия модул на процесора!
Ta onta ienai te panta kai menein ouden

Потребителски аватар
WangstA
VIP
Мнения: 2758
Регистриран на: 28 мар 2006 12:10
Местоположение: Light's Hope Chapel

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот WangstA » 26 ное 2013 16:56

Образование - ПГЕ Христо Ботев с "телекомуникации", в момента НБУ пак с телекомуникации
Практически опит - 8 години в Нет Сърф - сервиз, windows системен администратор(домейни ала бала няма да изреждам всичко), от време на време кабелджия и куп други работи, Playbox technology - хардуерен инжинер, демек сглобяване, тестване и други благинки на 1U, 3U, 4U broadcast сървъри (10на машини на Ал Джазира, 2 на БТВ ХД и няколко машини на виваком са правени от мен. Другите телевизии и сателитни центрове не си ги и чул за това няма да ги споменавам), в момента съм системен администратор на TV+, Film+ (SD & HD), F+, Hobby Lov.

Айде да не говорим за практически опит щот съм сигурен че имам повече от теб колкото и нескромно да звучи. А за въпросното задържане на копчето за да запали компа - правил съм го още на слот А ако си виждал (не говоря за сокет А- това е нещо друго)

Предлагам да спрем да си мерим пишките във форума. Най малкото аз не бих написал нещо, което да не съм пробвал и да не знам дали ще даде резултат... ;)
AMD Phenom II X4 965 Quad Core Black Edition | FOXCONN A88GM Deluxe | 2x 4GB GEIL Black Dragon DDR3 1333MHz | Powercolor HD5750 1GB DDR5 | Corsair 600CX 600W | Windows 7 Ultimate x64 SP1 / Ubuntu 13.10 with KDE 4.11.2

Потребителски аватар
qqboy
Новак
Новак
Мнения: 53
Регистриран на: 20 юли 2005 20:18
Местоположение: Козлодуй

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот qqboy » 26 ное 2013 17:02

С компютри се занимавам от 1982 г. Прав си, спирам!
Ta onta ienai te panta kai menein ouden

Потребителски аватар
WangstA
VIP
Мнения: 2758
Регистриран на: 28 мар 2006 12:10
Местоположение: Light's Hope Chapel

Re: Проблем при стартиране на компютъра!

Мнениеот WangstA » 26 ное 2013 17:10

понеже ми стана интересно....какво общо имат годините с опита?
щото мога да ти дам доста примери за хора дето се занимават от доста след теб, но ще ти скрият шапката и не само на теб :)
AMD Phenom II X4 965 Quad Core Black Edition | FOXCONN A88GM Deluxe | 2x 4GB GEIL Black Dragon DDR3 1333MHz | Powercolor HD5750 1GB DDR5 | Corsair 600CX 600W | Windows 7 Ultimate x64 SP1 / Ubuntu 13.10 with KDE 4.11.2


Върни се в “ХАРДУЕР”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта