Как може да се запише диск по-голям от 700 MB ?

Тук е мястото да намерите информацията която дълго време сте търсили и сте се чудили как става номера. Пък и никога не е късно да научите нещо ново, нали?

Модератор: Техническа поддръжка

Потребителски аватар
anonimnia
Потребител
Потребител
Мнения: 139
Регистриран на: 29 юли 2004 07:36
Местоположение: Монтана

Как може да се запише диск по-голям от 700 MB ?

Мнениеот anonimnia » 19 авг 2005 23:04

Overburn


Ето една много популярна и използвана функция, която Nero поддържа. За тези които не знаят или не са чували (вероятно не са много) за нея малко подробности.

Тази функция дава възможност да се запише на дадена бланка, максимално количество информация, извън общоприетите стандарти. Различни производители правят бланки с различен от познатите като стандарт 650 и 700 Мб. обем. За да може да бъде направен запис на подобни носители, е необходимо:



1. Записващото устройство да поддържа тази функция

2. Софтуера, с който се записва също да поддържа тази функция

3. Софтуера да успее да „подкара” тази функция на съответното записващо устройство.



Тези три неща са задължително условие, за да „заработи” системата. Как се разбира дали това може да стане?

В описанието на някои записващи устройства е отразено в документацията. На други – не. На софтуерите – също. Но няма начин да се разбере третото условие дали може да се изпълни (особено за много нови записващи устройства) без да се пробва. Ако и при пробата не заработи, става ясно, че някое от условията не е изпълнено.

Има случаи, в които софтуера тръгва и работи пълноценно, но не поддържа тази (или някоя друга) функция. Това не означава, че софтуера или хардуера е „скапан”.

Преди да набедим което и да е от двете, трябва да се убедим в следното:

- дали версията на продукта е подходяща за този хардуер. Nero е изключително прецизно поддържан софтуер. Почти всеки месец излиза обновена версия, в която при повечето случаи промените и допълненията са главно в библиотеките с алгоритми за използването на подобни функции на появилите се през периода нови периферии. В много случаи тази функции „хукват”, след като се инсталира по-нова версия.

- дали самия хардуер поддържа дадената функция (най-точна информация от сайтовете на производителя). Това изисква определени уговорки – не всички функции са унифицирани. Има такива, които работят само с определен софтуер, който в повечето случаи се предлага от самия производител. Единствено претенции относно работоспособността на дадено устройство може да има, ако описаното от производителя не работи пълноценно. Тук играе важна роля и останалата част от хардуера – бързина на процесора, наличие на памет и др. Най-често срещания проблем при „по-слаби” конфигурации е възможността им за запис до определена скорост, по-ниска от оказаната от производителя. Тук не е без значение и така наречения Firmware.

Понякога някои пропуски на производителя се корегират и след подмяната му, всичко заработва. Firmware е нещо като Bios-а на компютъра, или програма, която се записва трайно в памет на самото записващо устройство и играе ролята на постоянен драйвер, чрез който се управлява самото устройство. По-нови версии се предлагат от самите производители на устройства. Когато се проверява за подобно нещо, трябва да се знае ТОЧНИЯ тип на устройството, за което се търси Firmware. Тук ВСЯКА БУКВА И ЦИФРА са от значение. Никакви експерименти не трябва да се допускат с подмяна с такъв за друг тип устройство. Не на последно място – ако всичко работи добре, подмяната на Firmware е ненужна.



Това са общите условия, които трябва да са изпълнени, за да вървим нататък. Настройките не са много, но трябва да се направят по този начин. Ако не бъдат направени тази функция няма да заработи.

Ето първата настройка. Тя се прави от менюто отгоре, File, Preferences и се избере Expert Features.

Изображение

Трябва да се отметне Enable Overburn Disk-at-once burning. В Maximum CD size да се опише точно максималния обем на бланката, която ще се записва. Следващото нещо което се прави обикновено от повечето от нас, се превръща в един от най-обсъжданите въпроси свързани с този начин на запис.

Повечето, които са ползвали продукта и го познават добре, знаят, че от меню Recorder ; Disk Info се вижда информация за обема, сесиите, незаетото място и други подробности за дадена бланка. Остават много изненадани от факта, че прилежно са описали обема на бланката на правилното място, но информацията показва следното нещо подобно

Изображение

от което се вижда, че бланката е отново със стандартната големина и въпреки „усилията” не е „пораснала”, както се иска в задачата.

Това не трябва да е повод за тревоги. Какво е „действителното” положение.

Всяка бланка съдържа информация за себе си, която е трайно записана при производството. Някои производители записват действителната големина като информация. Други записват като информация стандартна големина. Това не означава, че бланката няма да се запише (освен ако не е с по-голяма „теоретична” големина, обявена от недоброжелателен производител или търговец). Това е така, за да може всяко устройство да прочете тази информация и продължи с четенето нататък. В противен случай, устройство което прочете непознати за него параметри, няма да се опита да прочете фактическата информация на носителя. Просто би се приело, че това е „непознат” за четене стандарт. А така, устройството чете данните като за стандартна бланка, приема стандарта, след което чете записаната информация за структурата на самия запис от информационния блок и продължава според инструкциите, които са индивидуални за всяка бланка. Ето аналогичен пример – за да заработи един твърд диск на даден компютър, то той за начало трябва да се опознае от дънната платка, след което предава управлението на контролера за диска и т.н. С тези параметри се цели същото, особено за съвместимост с по-стари устройства.

Ето още една задължителна настройка, преди да се започне записа:

Изображение

Преди да се стартира записа, в меню Burn ; Write method трябва да се избере Disk-at-once от падащото меню. Това е задължително условие, за да може Nero да „включи” Overburn функцията.

Тук трябва да се съобрази и това, на какво устройство ще се чете записваната информация. Ако устройството е по-старичко, скоростта на запис не бива да надхвърля 16X .

Съветвам също, когато непознати бланки се записват за първи път, да се ползва функцията Simulation. Така ако саписа е неуспешен, бланката ще остане незаписана. Този метод препоръчвам, при пускане на функцията за първи път. Така „безболезнено” ще може да се експериментира, дали описаните по-горе три условия за работа в такъв режим са изпълнени и работят надеждно. Записа в този режим трае два пъти по-дълго време.
What is our purpose here on the planet Earth ?
Do you know ?

Върни се в “FAQ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта