Повишете системната производителност =)

Тук е мястото да намерите информацията която дълго време сте търсили и сте се чудили как става номера. Пък и никога не е късно да научите нещо ново, нали?

Модератор: Техническа поддръжка

Потребителски аватар
freddy
Ветеран
Ветеран
Мнения: 3055
Регистриран на: 28 апр 2004 22:10
Местоположение: The town of the unknown .. Montana Is On The Map / Plovdiv
Контакти:

Повишете системната производителност =)

Мнениеот freddy » 19 сеп 2005 14:21

Системната памет е от ключово значение за ефективната работа на машината. Въпреки че правилото "колкото повече, толкова по-добре" определено е в сила при системната памет, не е необходимо да инвестирате в няколко гигабайта оперативна памет, за да повишите производителността на системата си.
В общи линии при недостиг на оперативна памет повечето операционни системи, включително и Windows, започват да използват т.наp. "виртуална" памет, за да съхраняват информацията, с която не се работи в момента. Както знаете, физическата скорост за пренос на информацията при твърдите дискове е няколко пъти по ниска в сравнение с тази при RAM чиповете.
С други думи, ако физическата памет на машината не се използва рационално, се налага да бъде създаден swap-файл върху твърдия диск, което от своя страна се отразява пагубно върху цялостната производителност на машината, особено при приложенията, изискващи интензивна работа с твърдия диск. Той буквално се "задъхва", защото се старае да обслужва операционната система с виртуална памет, както и активните в момента приложения, които искат достъп до своите масиви/библиотеки с данни и т.н.
Така дори да притежавате мощен и бърз процесор и качествена RAM памет, хубава дънна платка и бърза видеокарта, е възможно системата да работи "тромаво" в определени ситуации, особено ако инсталираната физическа памет е с обем, по-малък от 256 MB, т.е. абсолютния минимум за една съвременна машина.
Ако ползвате професионален софтуер за 3D анимиране, предпечатна подготовка, CAD/CAM приложения и други алчни откъм ресурси програми, този абсолютен минимум се покачва на 1 GB.
Освен че забавя цялостно машината, работата с виртуалната памет натоварва физически твърдия диск, с което се увеличава вероятността той да дефектира в даден момент. С течение на времето swap-файлът се фрагментира, което допълнително забавя достъпа до данните във виртуалната памет.
Тоест еднократната инвестиция за RAM памет определено е разумно нещо, с оглед на потенциалните разходи за нов хард диск, да не говорим за времето, което ще спестите от чакане. Въпреки това е възможно да оптимизирате работата на машината си и с помощта на софтуерно помагало, без да инвестирате в памет.
В настоящия материал ще ви предложа няколко различни комерсиални приложения, чиято цел е да оптимизират допълнително скоростта на обмен на информацията между кеш-паметта на процесора, физическата и виртуалната памет.
Всяко от разгледаните приложения дефрагментира виртуалния swap-файл и оптимизира паметта автоматично.

Magellass MemMonster 4.35
В тази програма ще намерите няколко режима за автоматична оптимизация на паметта. Като бонус получавате и разширен мениджър на приложенията (task manager), където ще намерите детайлна информация за всички заредени в паметта системни процеси, модули, библиотеки и програми.
Неприятно впечатление при този продукт прави фактът, че след деинсталирането му на диска остават неизтрити папки и файлове, но това не е толкова голям недостатък. Интерфейсът на MemMonster е малко объркващ, защото опциите му са разделени в осем полета, което е малко неудобно.
Най-често използваните функции са RAM Recover и RAM Monitor, а настройките са достъпни от Configurations. В полето RAM Recover задавате желания обем памет, която да бъде освободена при нужда. С бутона "Recover NOW!" форсирате освобождаването на физическата памет чрез преместване на неизползваните данни от нея във виртуалната такава. В полето RAM Monitor програмата визуализира графично нивото на свободната и заетата памет по всяко време, както и пиковите моменти. От екрана с настройките (Configurations) нагласяте колко често да бъде оптимизирана паметта и да бъде почистван кешът. Освен през определен времеви интервал и при стартирането на Windows, можете да настроите MemMonster да се активира, когато обемът на свободната памет достигне критично ниско ниво.
В полето Memory Tuning има много детайлни настройки за допълнително оптимизиране на паметта, но за съжаление, те са неразбираеми за средностатистическия потребител. От полето Run можете да си направите препратка, с която преди да стартирате дадена алчна откъм ресурси програма или игра, да оптимизирате автоматично паметта.
Цената на Magellass MemMonster 4.35 е $25.
http://www.magellass.com

MemTurbo II
MemTurbo II има доста по-изчистен интерфейс от MemMonster и затова работата с нея е по-лесна и приятна. Опциите са разположени в 4 удобни полета, като свободната памет се изобразява по подразбиране. В интерфейсът е наличен динамичен монитор за натоварването на процесора.
При натискане на Recover RAM бутона програмата дефрагментира виртуалната памет и се опитва да възстанови ресурсите, използвани от "забили" и паразитни процеси (т.нар. "memory leaks"). Scrub RAM бутонът предизвиква по-задълбоченото прочистване на физическата памет, което би могло да се отрази деградиращо на цялостната производителност, защото впоследствие се налага данните да бъдат заредени повторно в кеша на процесора. От полето с опциите (Options) са достъпни настройките за MemTurbo II. По желание можете да направите така, че програмата да се зарежда заедно с Windows. Интерес представлява опцията за изчакване на нулева CPU активност, преди да се активира механизмът за възстановяване на паметта. Както и при MemMonster, бихте могли да настроите продуктът да се активира и през произволен времеви интервал.
MemTurbo II се справи доста по-добре от MemMonster по време на тестовете за реалната продуктивност на всяка от програмите, извършени със SiSoft Sandra 2003 Рrofessional.
Цената на MemTurbo II е $30, а демоверсията можете да си свалите от: http://www.memturbo.com

Tenebril MemoryBoost Pro 2.6
Веднага след като инсталирате MemoryBoost Pro, програмата предлага подробни инструкции за работата с нея, както и съвети за употребата на иконката, която се добавя в системния трей. Тя е много удобна, защото по всяко време можете да активирате MemoryBoost само с щракване на десен бутон. От там е достъпен и магьосникът за оптимизация "Optimizer Wizard". Хитрото е, че този инструмент е направен така, че да оптимизира настройките според предпочитанията на потребителя - примерно за офис машина, сървър, гейм-компютър и т.н. В зависимост от това се дефинират максималният, пиковият и минималният обем на виртуалната памет.
MemoryBoost Pro предлага много широк набор от функции, включително възможност за форсирана оптимизация "на ръка", както и за автоматична такава. Иконката в трей-лентата също може да бъде променена според предпочитанията на потребителя.
При MemoryBoost Pro, както и при MemTurbo II, е предвиден режим за оптимизиране на паметта в зависимост от натоварването на процесора.
Налице е и собствен таск-мениджър, подобен на този в MemMonster. Той се нарича Detective и с негова помощ ще сте в състояние да инспектирате всички заредени в паметта системни услуги, програми и библиотеки.
Интерес представлява функцията Sniper, която може да бъде настроена така, че да "убива" и премахва от паметта даден процес, всеки път, когато той се зареди в паметта. Това безспорно е безценна екстра при борбата с вируси, червеи, adware/spyware/malware и пр. паразити.
За разлика от другите две програми, документацията при MemoryBoost Pro е много по-пълна и професионално написана. Освен това MemoryBoost Pro се представи най-добре по време на сравнителните тестове, които проведох със SiSoft Sandra 2003 Рrofessional.
Цената на MemoryBoost Pro е $20, а пробната версия можете да свалите от: www.tenebril.com

Избор на редактора
Със своята богата функционалност и удобен интерфейс MemoryBoost Pro определено спечели симпатиите ми. Когато сравних резултатите от пробните тестове, вече бях сигурен, че ще ви препоръчам именно MemoryBoost Pro, защото тя се представи най-добре, при това със завидна разлика в резултатите!
Всяка от разгледаните програми се предлага за сваляне и тестове, като единственото ограничение е времево.
Six billion people in the world, six billion souls, and sometimes.. All you need is [1] : )))

Изображение

Потребителски аватар
DreamChaser
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1963
Регистриран на: 10 ное 2003 15:24
Местоположение: In Dreamland
Контакти:

Мнениеот DreamChaser » 19 сеп 2005 14:31

Решенията са 2 :
1-во купувате си повече РАМ според зависи с какво се занимавате
2-ро за да подобрите малко бързодействието на виртуалната памет я местите на 2-ри хард ( ако имате такъв ) или на друг дял различен от този на Windows-a и я правите с постоянен размер ... Тоест аз както имам 512 мб рам ... и съм преместил Page файла на другия хард съм го направил с размер 1536 мб ... скороста от хард към хард е между 35-50% по-бърза отколко скороста от дял към друг дял на един и същ хард . Един нормално инсталиран Windows с СП1 заема около 80мб рам ... след инсталирането на всичките драйвери и програми става 100мб+ , но след оптимизиране спиране на някой сервизи и спирането на стартирането при стартиране на Вин-а програми използването на рам-а пак се връща в границата 80мб ...
ИзображениеИзображение

god

Мнениеот god » 19 сеп 2005 15:30

Само не разбрах как да я преместя на D:\ ?

Потребителски аватар
VIPer
Потребител
Потребител
Мнения: 116
Регистриран на: 10 фев 2005 22:33
Местоположение: Montana

Мнениеот VIPer » 19 сеп 2005 17:38

Понеже оперативната памет никога не стига на Windows XP му се налага да ползва виртуална, която се намира върху твърдия диск. Когато някое по-лакомо за памет приложение пожелае повече Windows променя постоянно размера на тази памет, което води до нейното фрагментиране, и до по-ниската и производителност. За да предотвратите това първо забранете виртуалната памет от Control panel/System/Advanced/Performance Settings/Advanced/Virtual memory – Change и задайте стойности 0. След това рестартирайте и дефрагментирайте диска си (В My Computer щтракнете върху диска с десния бутон и изберете Properties – Tools/Defragment now). След дефрагментирането отидете там където се задава размера на виртуалната памет и задайте една и съща стойност за минималния и максималния и размер – тази стойност трябва да е около 2.5 пъти размера на оперативната ви памет ако тя е до 256 MB и 2 до 1.5 пъти ако имате повече.

Това доста ми помага :wink:
Гледам надолу, гледам нагоре, но хората не стават звезди

Потребителски аватар
DreamChaser
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1963
Регистриран на: 10 ное 2003 15:24
Местоположение: In Dreamland
Контакти:

Мнениеот DreamChaser » 19 сеп 2005 22:54

Изображение
ИзображениеИзображение


Върни се в “FAQ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта