Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнения, препоръки, оплаквания и всичко свързано с качеството на услугите на Net-Surf.Net.

Модератор: Техническа поддръжка

doggy_m
Новак
Новак
Мнения: 19
Регистриран на: 20 сеп 2012 18:41

Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнениеот doggy_m » 24 мар 2019 17:50

Имам 200 mbit/s интернет от може би близо година и половина, но скоростта ми никога не е надвишавала 100 mbits/s. Интересно ми е дали 200 mbit/s значи 100 dl + 100 up или има някаква грешка при мен. Може би трябва да си купя кабели с по-висока категория? Веднъж звънях да попитам, но отсреща само ми казаха, че нямам загубени пакети. Виждам, че когато преподпиша скоростта ще е 250, но моята надали ще надвиши 100.
Тествам скоростта със speedtest.net и никога не е стигала до 100. Download обикновено е към 95. Също така си следя скоростта при сваляне от различни сайтове и отговаря на същите стойности. И да имам GPON мрежа още от както започнахте да я тествате.
Благодаря предварително! Не се оплаквам, просто винаги ми е било интересно.

Допълнителен въпрос: Имам Plex Media Server от доста време обаче никога не съм могъл да го подкарам за извън домашната ми мрежа. Пише ми, че рутера ми трябва да има опция UPnP или NAT-PMP и трябва да е вклучена. Тъй като нямам директен достъп до устройството имате ли някаква представа дали може да се направи?

the-ivo
Техническа поддръжка
Техническа поддръжка
Мнения: 2767
Регистриран на: 03 мар 2004 00:37
Местоположение: Монтана

Re: Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнениеот the-ivo » 26 мар 2019 15:12

Здравейте,

200mbit/s означава 200 mbit/s скорост на сваляне. Никога не сте достигал повече от 100, защото мрежовата ви карта не е Gigabit, тоест не поддържа скорост по-голяма от 100 mbit/s. Ако е настолен компютър има вариант да си закупите допълнително такава, с която ще можете да достигате въпросната скорост.

* Пояснение - обявените скорости на нашите Пакети са гарантирани чрез свързаност по кабел до главното устройство. Скоростите при WiFi варират и зависят от клиентското оборудване!

Може да проверите скороста си по следния начин:

1. Отваряте настройките на Windows:
Изображение

2. Отивате в Network & Internet (Мрежи и Интернет)
Изображение

3. Клик върху Change adapter properties (Промяна настройките на адаптерите):
Изображение

4. Ще се отвори следния прозорец:
Изображение

5. Двоен клик върху мрежовия адаптер (Ethernet) и в прозореца който се отвори проверявате Speed (Скорост):
Изображение


Линк към примерна Gigabit мрежова карта за настолен компютър: https://www.jarcomputers.com/Edimax-EN- ... l?ref=prod
Линк към примерна USB Gigabit мрежова карта подходяща и за лаптоп: https://www.jarcomputers.com/LAN-Card-U ... l?ref=prod




Относно Plex, в контролния панел на Plex се уверете, че е разрешен отдалечения достъп и е отворен съответния порт:

Изображение

Позволих си да Ви помогна с настройките относно отварянето на порта. Би трябвало да може да се достъпи вече отвън, ако опцията за отдалечен достъп е "enabled" тоест разрешена. Моля да тествате.
Поздрави,
Ивайло Каменов
Мениджър Телефонна Поддръжка

Net-Surf.net Ltd.
mail: i.kamenov@net-surf.net

doggy_m
Новак
Новак
Мнения: 19
Регистриран на: 20 сеп 2012 18:41

Re: Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнениеот doggy_m » 26 мар 2019 22:26

Браво! Много коректен и добре написан отговор. LAN порта ми е вграден в дъното (ASUS z170) и наистина е до 100mbit/s. Ще си взема една отделна LAN карта, за да подобря скоростта. Настройките за PLEX свършиха идеална работа, за което съм много благодарен!
Наистина благодаря за изчерпателния отговор и стъпките със скрийншоти! Браво! :clap: :beer:

doggy_m
Новак
Новак
Мнения: 19
Регистриран на: 20 сеп 2012 18:41

Re: Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнениеот doggy_m » 27 мар 2019 18:26

Здравейте,

Днес си купих Gigabit карта от вудутек (TP-LINK TG-3468) обаче все още не мога да подкарам над 100 mbps. На самата карта има 3 лампички: 10, 100 и 1000 и свети тази за 100. Това което направих беше: монтирах картата и веднага инсталирах драйвър ползвайки линка в упътването на картата и рестартирах компютъра. Когато видях, че не става опитах ръчно да сменя на 1000 от настройките на адаптора (properties), след това натиснах configure и отидох на advanced. За property избрах Speed & Duplex и смених value-то от Auto Negitiation на 1Gbps. След това рестартирах компютъра и пак нищо не се случи. Картата си приема само 100 и отзад лампичката свети на 100. Пропускам ли някоя друга стъпка? Предния път попитах за кабелите, защото когато ми смениха на оптична мрежа не ми смениха кабелите и те са доста стари. На оптична мрежа смених веднага щом я пуснахте даже мисля, че беше нещо като бета тест. Абонат съм от много одавна още офиса беше в един апартамент в Орлова Чука и честно казано не помна от тогава да съм сменял кабела който ми е пуснат към компютъра. Мисля, че прибързах с покупката на карта защото и дъното ми май поддържа gigabit lan. Май трябва кабел да си купя?

Благодаря предварително!

doggy_m
Новак
Новак
Мнения: 19
Регистриран на: 20 сеп 2012 18:41

Re: Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнениеот doggy_m » 03 апр 2019 15:55

Някакво решение на проблема?

miroslav82-vr
Новак
Новак
Мнения: 10
Регистриран на: 24 авг 2018 08:42

Re: Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнениеот miroslav82-vr » 06 апр 2019 20:36

Провери си кабелите. Също и ако има сиутч или друго у-во между ONT-то и PC-то. Евентуално ако има такава джаджа тя е до 100 mbps. При мен бяха кабелите смених ги и всичко заспа.

doggy_m
Новак
Новак
Мнения: 19
Регистриран на: 20 сеп 2012 18:41

Re: Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнениеот doggy_m » 07 апр 2019 01:05

Проверих ги. Мисля, че проблема е в това, че имам само 1 кабел който е раздвоен и влиза в телевизора и компютъра и от там се губи скоростта. Благодаря!

the-ivo
Техническа поддръжка
Техническа поддръжка
Мнения: 2767
Регистриран на: 03 мар 2004 00:37
Местоположение: Монтана

Re: Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнениеот the-ivo » 08 апр 2019 08:29

doggy_m написа:Проверих ги. Мисля, че проблема е в това, че имам само 1 кабел който е раздвоен и влиза в телевизора и компютъра и от там се губи скоростта. Благодаря!


Здравейте,

първо искам да се извиня за бавния отговор.

Точно от това "раздвояване" на кабела идва проблема. Така направени нещата, няма как по този кабел да мине гигабит, нужни са 8 жила, а вие реално в момента използвате по 4 жила за интернет и 4 за ТВ - за това е 100 mbit/s.

Това, което мога да ви предложа е днес да получите обаждане от наш колега и да се уговорите за пускане на допълнителен кабел, за да може да се възползвате от пълната скорост на Вашият пакет ?
Поздрави,
Ивайло Каменов
Мениджър Телефонна Поддръжка

Net-Surf.net Ltd.
mail: i.kamenov@net-surf.net

doggy_m
Новак
Новак
Мнения: 19
Регистриран на: 20 сеп 2012 18:41

Re: Какво точно значи 200 mbit/s?

Мнениеот doggy_m » 08 апр 2019 13:37

Няма проблем! Благодаря много за помощта. Обадиха се днес колегите ви и ще минат когато имат време. Благодаря! :clap:

Edit: Пуснахме нов кабел. Изображение


Върни се в “ИНТЕРНЕТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта