Относно закона за забрана на въздушните LAN кабели?

Нещата по света и у нас - изкуство, елит, консуматори на качественото, градски и модерни хора, политици, икономисти, културтрегери, лидери, общественици, космополити и трендсетери на родния и световния пазар. Всичко това - тук.

Модератор: Техническа поддръжка

amorphis
Потребител
Потребител
Мнения: 82
Регистриран на: 07 яну 2013 17:26

Относно закона за забрана на въздушните LAN кабели?

Мнениеот amorphis » 05 юли 2014 13:56

Имам въпрос който е по скоро към собствениците на Нет Сърф но ако някой друг има информация по въпроса може да се включи:
Интересува ме защо никой от интернет доставчиците в България не направи нищо, и все още не прави нищо, срещу този закон заради който бяха изрязани LAN кабелите в доста градове. Сигурен съм че всеки един от доставчиците загуби и продължават да губят клиенти заради него, а лично според мен този закон нарушава правото на гражданите на свободен достъп до информация и електронни услуги, а предполагам и закона за конкуренцията.
Аз, например, не мога да имам оптична интернет връзка, защото никой от интернет доставчиците не се наема да прекара подземно кабелите до дома ми, за което предполагам си имат основателна причина. Сигурен съм че доста хора са в същото положение като мен. Това което ми остава е безжичния интернет от антена, който е слаб и непостоянен и през половината време не мога да върша почти никаква работа.

Защо интернет доставчиците в България не се съберат и не направят нещо за отмяната на този закон?

И, между другото, Бойко Тиквата ли дава идеята за приемането на този закон?

Cybercop
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 219
Регистриран на: 02 ное 2013 20:25

Re: Относно закона за забрана на въздушните LAN кабели?

Мнениеот Cybercop » 05 юли 2014 14:20

amorphis написа:Имам въпрос който е по скоро към собствениците на Нет Сърф но ако някой друг има информация по въпроса може да се включи:
Интересува ме защо никой от интернет доставчиците в България не направи нищо, и все още не прави нищо, срещу този закон заради който бяха изрязани LAN кабелите в доста градове. Сигурен съм че всеки един от доставчиците загуби и продължават да губят клиенти заради него, а лично според мен този закон нарушава правото на гражданите на свободен достъп до информация и електронни услуги, а предполагам и закона за конкуренцията.


Изрязани бяха и на другият ден пак ги сложиха. И, сега стълбовете изглеждат като някаква гротескна карикатура. Плетеница от кабели. Нови и стари, които просто са оставени да си висят, след, като са отрязани. Заради тези кабели, дърветата, които са общински са окастрени до стеблото. Изобщо - грозна гледка. Мога да направя няколко снимки, въпреки, че е срамно, такава грозотия да се излага на показ.

Montoya
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 298
Регистриран на: 12 юли 2011 10:14
Местоположение: Берковица

Re: Относно закона за забрана на въздушните LAN кабели?

Мнениеот Montoya » 05 юли 2014 20:54

Според мен грешно разсъждаваш amorfis, трябва да мислят доставчиците, но не как да бутат закона, а как да вкарат кабелите под земята и не става въпрос само за интернет доставчици, ами най малко и за ЧЕЗ се отнася това.
Обаче е трудно без съдействие от общината. Да вземем Монтана, веднъж се копае за газ, веднъж воден цикъл, друг път за незнам си какво, толкова ли не можаха да измислят начин и пари покрай тия разкопки да заровят едни примерно Ф300 тръби и да си бутат хората кабелите там плащайки наем примерно на общината вместо на енергото за стълбовете и да оптегат тия простори отвънка!?
Та някой друг трябва да помисли за оправяне на положението, а не как да бута закона!

amorphis
Потребител
Потребител
Мнения: 82
Регистриран на: 07 яну 2013 17:26

Re: Относно закона за забрана на въздушните LAN кабели?

Мнениеот amorphis » 05 юли 2014 21:59

Cybercop написа:Изрязани бяха и на другият ден пак ги сложиха. И, сега стълбовете изглеждат като някаква гротескна карикатура. Плетеница от кабели. Нови и стари, които просто са оставени да си висят, след, като са отрязани. Заради тези кабели, дърветата, които са общински са окастрени до стеблото. Изобщо - грозна гледка. Мога да направя няколко снимки, въпреки, че е срамно, такава грозотия да се излага на показ.


Не знам кой град имаш в предвид но във Вършец, където се намирам, всеки от доставчиците с които съм говорил, включително Нет Сърф, казаха че не могат да прекарат кабел до мен.

Колкото рязането на общински дървета нямам нищо против закон който да забранява това или да определя на какво височина да минават кабелите, например, но да забраняват LAN кабелите да минават въздушно е прекалено според мен.
"Свободен достъп на гражданите до електронни услуги" означава по-възможно най-лесния, не по възможно най-трудния начин. Поне аз така го тълкувам.


Според мен грешно разсъждаваш amorfis, трябва да мислят доставчиците, но не как да бутат закона, а как да вкарат кабелите под земята и не става въпрос само за интернет доставчици, ами най малко и за ЧЕЗ се отнася това.
Обаче е трудно без съдействие от общината. Да вземем Монтана, веднъж се копае за газ, веднъж воден цикъл, друг път за незнам си какво, толкова ли не можаха да измислят начин и пари покрай тия разкопки да заровят едни примерно Ф300 тръби и да си бутат хората кабелите там плащайки наем примерно на общината вместо на енергото за стълбовете и да оптегат тия простори отвънка!?
Та някой друг трябва да помисли за оправяне на положението, а не как да бута закона!


Когато се приема даден закон трябва да се мисли дали може да се приложи на практика. Не вярвам някой да тръгне да реже кабелите на ЧЕЗ, но на интернет доставчиците ги изрязаха. Висящите кабели може да не са красива гледка но улесняват достъпа до интернет услугите, което според мен е по важно. Лично на мен ми е все едно как стигат кабелите до мен, по въздух или под земята, проблема е че не могат да бъдат прекарани по нито един от начините и както казах не вярвам да съм единствения в това положение.

Cybercop
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 219
Регистриран на: 02 ное 2013 20:25

Re: Относно закона за забрана на въздушните LAN кабели?

Мнениеот Cybercop » 05 юли 2014 22:27

amorphis написа:Не знам кой град имаш в предвид но във Вършец, където се намирам, всеки от доставчиците с които съм говорил, включително Нет Сърф, казаха че не могат да прекарат кабел до мен.

Колкото рязането на общински дървета нямам нищо против закон който да забранява това или да определя на какво височина да минават кабелите, например, но да забраняват LAN кабелите да минават въздушно е прекалено според мен.
"Свободен достъп на гражданите до електронни услуги" означава по-възможно най-лесния, не по възможно най-трудния начин. Поне аз така го тълкувам.


За град Монтана пиша. http://s19.postimg.org/q8649xm43/montana_street.jpg
Колкото за тази част, която съм удебелил - да прекарат кабелите на квартала през къщата ти, че е по- лесно, удовлетворява ли те ?
Всеки да прави каквото си иска по най- удобният (евтин) за него начин.
Сигурен съм, че не закона, а точно финансовите причини са причина да не опънат кабел до теб.
Не съм сигурен, дали има друга европейска държава в която да е такова трагично положението в това отношение.


Върни се в “ОБЩЕСТВО И КУЛТУРА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 13 госта